Strona główna
Porady
Tutaj jesteś

Pranie i suszenie – dowiedz się, jak należy prawidłowo dbać o sukienki?

25 maja 2021 pranie i suszenie

Sukienki są nieodzownym atrybutem kobiecości. Dzięki stylowym fasonom i ciekawym wzorom mogą być ubierane na wiele różnych okazji. Aby jednak zachowały trwałość kolorów i kondycję tkaniny, z której są wykonane, należy o nie odpowiednio dbać. Prócz podstawowego prania warto zwrócić również uwagę na sposób suszenia i prasowania sukienek. Wiosenne sukienki charakteryzują się tym, że bardzo często są luźne i zwiewne, oraz w łatwy sposób mogą się pognieść, co wygląda bardzo nieestetycznie. Materiały, z których są wykonane, bywają bardzo delikatne, dlatego ważne jest, aby odpowiednio zadbać o ich czyszczenie w sposób skuteczny i nieuszkadzający włókien.

Dobierz sposób czyszczenia do rodzaju tkaniny

Przed przystąpieniem do czyszczenia tak delikatnej części garderoby, jaką jest sukienka, należy zorientować się z jakiego materiału jest wykonana. W celu uniknięcia nieprzyjemnych efektów złej pielęgnacji i higieny ubrań należy dokładnie zapoznać się z informacjami, jakie znajdują się na metce. Znajdziemy tam informacje o tym, w jaki sposób wyprać sukienkę (dopuszczone jest pranie w pralce, lub jedynie ręcznie), jaką temperaturę użyć do prania (podaną w stopniach), oraz preferowana metoda suszenia (w suszarce bębnowej, tradycyjnie, pionowo) i dopuszczone jest wirowanie. Biorąc na przykład wiosenne sukienki z wiskozy, przed pierwszym praniem warto je namoczyć w zimnej wodzie, co zapobiegnie ich zbiegnięciu się w praniu. Temperatura wody podczas prania nie powinna przekraczać 40 stopni. Sukienki wykonane z poliestru i elastanu, czyli tak zwanego neoprenu należy prać jedynie ręcznie, w delikatnym mydle, gdyż tego typu tkaniny są bardzo podatne na odkształcenia i kurczenie się. Niektóre sukienki mogą zostać wyprane w pralce na trybie prania ręcznego, na przykład te z tiulu. Odpowiednio obniżona temperatura i wolniejsze obroty nie powinny uszkodzić tkaniny.

Suszenie i prasowanie na kolejnym planie

Kiedy nasza odzież jest już wyprana, warto zadbać o odpowiednią kontynuację pielęgnacji. Większość wiosennych sukienek lubi schnąć w pozycji pionowej, gdyż swobodnie wisząc, nie doznają odkształceń. Jeżeli dysponujemy suszarką bębnową, czy pralko-suszarką, bardzo pomocna okazać się może funkcja wyboru temperatury suszenia. Im tkanina delikatniejsza, tym temperatura musi być niższa, aby jej nie uszkodzić. Najlepszy sposób to pozwolić tkaninie naturalnie wyschnąć w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Jeżeli materiał nie ma tendencji do odkształceń, spokojnie można rozwiesić sukienkę na suszarce tradycyjnej. Niestety, suszenie ubrań na słońcu może powodować wyblaknięcie kolorów a niekiedy i zmianę tekstury tkaniny, co działa bardzo niekorzystnie na naszą garderobę. Podczas prasowania należy zwrócić uwagę, czy powstałe zagniecenia nie znikają podczas prasowania „na zimno”, to znaczy samym przetarciem nierozgrzanym żelazkiem. Jeżeli jednak tkanina wymaga temperatury, należy stopniowo ją zwiększać. Początkowo warto prasowań w niskiej temperaturze, najlepiej przez suchy ręcznik, a następnie stopniowo wedle potrzeby zwiększać temperaturę, obserwując reakcję tkaniny.

interaktywny totem

Redakcja clean.biz.pl

Clean Biz – zapraszamy na naszego bloga na którym publikujemy wiele ciekawych artykułów z zakresu biznesu, zdrowia, lifestyle, zakupów, domu. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

faktoring
Butelki szklane
Dyson v11 akcesoria - wybierz najlepsze!

Jesteś zainteresowany reklamą?