Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Sprzątanie biur – zagadnienie i realizacja

11 maja 2021 sprzątanie biur


Sprzątanie biur jest jednym z podstawowych obowiązków spoczywających na pracodawcy. Oczywiście nie znaczy to, że właściciel firmy lub osoba przez niego wyznaczona musi wykonywać takie czynności samodzielnie. Może być ona jednak odpowiedzialna za zaniechanie lub zaniedbania w tym zakresie. A wygląd biura jest jego wizytówką i ma niebagatelne znaczenie dla zewnętrznego wizerunku firmy oraz samopoczucia pracowników.
Pracodawcy lub administratorzy przestrzeni biurowych, w celu utrzymania właściwego standardu czystości, coraz częściej korzystają z zewnętrznych firm sprzątających. Dzięki temu nie muszą się oni martwić o zakup potrzebnych środków czystości, a tym bardziej o ich właściwy dobór, a także o optymalny sposób realizacji sprzątania.
Profesjonalne sprzątanie biur można podzielić na kilka zakresów czynności, które różnią się przede wszystkim częstotliwością ich wykonywania.

Codzienne utrzymanie czystości

Codzienne porządki w pomieszczeniach biurowych muszą bez wątpienia obejmować wycieranie blatów biurek, stołów, telefonów, lampek, itp. Konieczne jest także mycie i dezynfekcja toalet, uzupełnianie stanu papieru toaletowego, ręczników jednorazowych, mydła. Zalecane jest to zarówno ze względów sanitarnych jak i wizerunkowych. Ponadto, jeśli w firmie znajdują się pomieszczenia socjalne, kuchnia lub miejsce na posiłki, także w nich konieczne jest gruntowne sprzątanie. Należy ponadto opróżnić kosze na śmieci.
W okresie jesienno-zimowym konieczne może być codzienne mycie podłóg.

Cotygodniowe sprzątanie

W niektórych firmach wystarczy jeśli podłogi zostaną odkurzone i umyte jeden raz w tygodniu. Zależy to głównie od intensywności ruchu pieszego na danym obszarze.
Z taką samą częstotliwością ściera się zazwyczaj kurz z różnych urządzeń biurowych, czyści się i dezynfekuje poręcze, lustra, klamki.
Nie można też zapomnieć o podlewaniu roślin doniczkowych.

Czynności do wykonania co kilka tygodni

Rzadziej, ale przynajmniej raz na dwa miesiące, niezbędne jest dokładne umycie okien we wszystkich pomieszczeniach. Z podobną częstotliwością myjemy oraz dezynfekujemy drzwi, schody oraz inne mniej uczęszczane miejsca.
Przy tej okazji należy pamiętać o gruntownym wyczyszczeniu wykładzin podłogowych, rolet, żaluzji, itp

Indywidualne rozwiązania

Każde biuro jest inne, w każdym przebywa codziennie inna liczba osób, a więc konsekwentnie także potrzeby w zakresie sprzątania bywają różne. Pracownicy związani z danym miejscem pracy zazwyczaj dobrze się orientują jakie obszary wymagają większej uwagi, a jakie można podczas codziennego sprzątania pominąć.
Warto na początku współpracy z firmą sprzątającą przedstawić, a nawet spisać, indywidualne uwagi i życzenia, które powinny być uwzględnione podczas realizacji.

interaktywny totem

Redakcja clean.biz.pl

Clean Biz – zapraszamy na naszego bloga na którym publikujemy wiele ciekawych artykułów z zakresu biznesu, zdrowia, lifestyle, zakupów, domu. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

montaż klimatyzacji w Krakowie
internet dla firm

Jaki internet dla firm?

11 lipca 2021

pękające kąciki ust

Jesteś zainteresowany reklamą?