Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Wszystko co musisz wiedzieć o ścianach nośnych

21 czerwca 2021 Wszystko co musisz wiedzieć o ścianach nośnych

Znaczna część osób, poproszona o wskazanie najważniejszego elementu konstrukcyjnego budynku, słusznie wymieniłaby fundamenty. Oprócz nich niebagatelną rolę spełniają także ściany nośne, które są prawdziwym „kręgosłupem” całej budowli. Dlaczego ich rola jest tak ważna i dlaczego nie powinniśmy ingerować w ich kształt? Jak rozpoznać ścianę nośną i w jaki sposób można odróżnić ją od grubej ściany działowej?

Rola ścian nośnych w konstrukcji budynku

Ściana nośna to pionowy element konstrukcji budynku, którego podstawowym celem jest przenoszenie obciążeń. Siły, które oddziałują na ścianę, mogą być wielokierunkowe, ale przede wszystkim należy mówić o obciążeniach pionowych, które ściana nośna przenosi bezpośrednio na fundament. Element nośny bierze na siebie oddziaływanie dachu, stropu i elementów umiejscowionych na wyższych piętrach w budynku. Każda ściana nośna musi posiadać odpowiednią specyfikację dotyczącą wymagań technicznych. Konkretne warunki i cechy wymienione są w aktach prawnych, do których budowlaniec musi się ściśle dostosować. Chodzi przede wszystkim o parametry nośności, sztywności, czy trwałości. W większości przypadków należy też spełnić wymagania dot. izolacji cieplnej i akustycznej.

Dlaczego ściana nośna musi być gruba?

O tym, dlaczego ściana nośna powinna charakteryzować się odpowiednią grubością, przekonują nas specjaliści z firm betoniarskich produkujących m.in. pionowe elementy konstrukcyjne (Betoniarnia Poznań). Ściana nośna musi posiadać odpowiednią grubość, gdyż jest to element stykowy pomiędzy wnętrzem pomieszczenia a środowiskiem zewnętrznym. W domu jednorodzinnym ściana nośna separuje budynek przed czynnikami zewnętrznymi, do których można zaliczyć promienie słoneczne, mróz, wilgoć, czy hałas. Odpowiednia szerokość konstrukcji pozwala zatem uzyskać poczucie bezpieczeństwa, które jest związane z odseparowaniem od czynników potencjalnie niepożądanych. Gruba ściana nośna stanowi prawdziwą ogniotrwałą zaporę, chroni przed podmuchami wiatru, pozostawiając budynek w nienaruszonym stanie, nawet podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Solidna konstrukcja pozwala akumulować ciepło we wnętrzu pomieszczeń, co zaś przekłada się na redukcję kosztów związanych z ogrzewaniem domu.

Jak odróżnić ścianę nośną od innych elementów konstrukcyjnych budynku?

Pionowe elementy konstrukcyjne można podzielić na ściany nośne i ściany nienośne. Do pierwszej grupy zaliczamy m.in. ściany fundamentowe, piwniczne, kolankowe i inne, które spełniają założenia nośno-konstrukcyjne. Innymi rodzajami ścian są ściany działowe oraz osłonowe. Jak ich ze sobą nie pomylić? Ściany nośne są od kilku do kilkunastu centymetrów grubsze, niż ściany działowe. Nie powinny być zbyt cienkie, a ich optymalna wartość to ok. 28 cm. Aby sprawdzić, czy mamy do czynienia ze ścianą działową, należy zmierzyć jej grubość, np. w futrynie drzwi. Innym sposobem jest zerknięcie na specyfikację techniczną budynku. Trzeci, najbardziej ingerencyjny sposób, to skucie tynku na łączeniu ściany i sufitu (stropu). Jeśli zauważymy tam kilkucentymetrową zaprawę, z dużym prawdopodobieństwem jest to ściana nienośna.

interaktywny totem

Redakcja clean.biz.pl

Clean Biz – zapraszamy na naszego bloga na którym publikujemy wiele ciekawych artykułów z zakresu biznesu, zdrowia, lifestyle, zakupów, domu. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Szlafrok
Wszystko co musisz wiedzieć o ścianach nośnych
prezent do domu

Jesteś zainteresowany reklamą?