Już od przeszło 30 lat za granicą trwa tzw. pasywna rewolucja. Jej istotą wydaje się rozwój funduszy zarządzanych pasywnie, w tym ETF. Choć nasz rodzimy rynek dopiero stoi u jej progu, inwestowanie w ETF-y stało się powszechnie dostępne. Sprawdź dlaczego doświadczeni inwestorzy tak mocno je doceniają.
Co oznacza skrót ETF?
ETF to skrót od angielskiej nazwy Exchange Traded Fund czyli w wolnym tłumaczeniu fundusz notowany na giełdzie.
Jeśli chcesz kupić bądź też sprzedać certyfikaty funduszu ETF, tak samo jak w przypadku tradycyjnych akcji, musisz posiadać rachunek brokerski. Aby go otworzyć i otrzymać dostęp do nagradzanej platformy, przejdź do strony Saxo Bank Polska. Chcąc inwestować na giełdzie warto wcześniej zdobyć minimum podstawową wiedzę związaną z obrotem giełdowym. Choć dla początkujących inwestorów może się to wydawać mocno skomplikowane, z pewnością nie ma się czego bać.
Inwestowanie przez rachunek brokerski ma mnóstwo zalet. Jedną z najważniejszych jest niewątpliwie możliwość optymalizacji podatkowej. Inwestycje w ETF można rozliczać razem z pozostałymi inwestycjami w akcje, obligacje czy jakiekolwiek inne instrumenty giełdowe.
Inwestując na giełdzie zyskujesz także znacznie większą kontrolę nad cenami sprzedaży i kupna. W przypadku tradycyjnych funduszy inwestycyjnych kupno i sprzedaż odbywa się trochę w ciemno, gdyż realizowane jest ono po kursie z kolejnego dnia roboczego. Co za tym idzie, jeśli masz pecha może się zdarzyć, że kupiłeś znacznie drożej niż planowałeś. W przypadku ETF możesz po prostu ustawić limit kursu, po którym chcesz kupić lub sprzedać.
ETF jako synonim inwestowania pasywnego
Pomimo wielu zalet, jakie wiążą się z tym, że fundusze ETF są notowane na giełdzie, ich istota leży gdzie indziej. ETF-y to synonim inwestowania pasywnego. Podczas gdy tradycyjne fundusze inwestycyjne starają się spośród wszystkich dostępnych spółek giełdowych tylko te najlepsze, ETF-y inwestują we wszystkie. Wyrażając się nieco bardziej precyzyjnie, zadaniem ETF-ów jest naśladowanie indeksów giełdowe.
Czym jest indeks giełdowy?
W dużym uproszczeniu można przyjąć, że jest to teoretyczny portfel składający się z kilku spółek. Indeks WIG skupia większość spółek z GPW, z kolei indeks DAX – 30 największych spółek niemieckich, a jeden z najbardziej znanych S&P 500 – 500 największych spółek z Ameryki. Poza indeksami narodowymi występują także indeksy sektorowe i międzynarodowe.
Jeśli zależy Ci na szerszej ofercie, możesz skorzystać z oferty polskich lub zagranicznych brokerów oferujących dostęp do różnorodnych ETF-ów zagranicznych. Jak się okazuje paleta wyboru zwiększa się do nawet kilkuset funduszy.