Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to sposób na sukces dla wielu osób. Z różnych powodów jednak może się okazać, że konieczne jest zamknięcie działalności i zaprzestanie pracy w takiej formie. Nie każdy jednak wie, jak zrobić to w sposób, który pozwoli załatwić wszystkie niezbędne formalności i tym samym nie będzie powodował żadnych problemów z urzędami.
Szybkie zakończenie działalności gospodarczej
Im szybciej ktoś załatwi wszystkie sprawy związane z prowadzeniem firmy, tym lepiej. Dlatego też większość osób, które jednak zdecydowały się na zamknięcie swojej działalności, stawia na jak najszybsze zrealizowanie wszelkiego rodzaju formalności. Tutaj jednak mogą pojawić się pewne problemy. Gdzie bowiem dowiedzieć się wszystkiego co potrzebne do tego, aby szybko i legalnie zlikwidować swoją działalności? W Internecie nie brakuje artykułów na temat tego jak rozpocząć pracę w swojej własnej firmie. Mniej informacji jest jednak o tym, co zrobić, aby sprawnie zamknąć działalność. Na szczęście jednak istnieją strony rządowe, które zapewniają dostęp do wszystkich podstawowych informacji na temat wymogów związanych z zamknięciem działalności. Informacje te, ze względu na ich pochodzenie, można uznać za rzetelne, co stanowi niewątpliwą zaletę korzystania z takich źródeł.
Jak zakończyć prowadzenie działalności?
Czytając na temat tego jak zamknąć działalności, szybko okazuje się, że związane jest to przede wszystkim z wyrejestrowaniem jej z różnego rodzaju urzędów. Głównie dotyczy to CEIDG, które należy powiadomić w ciągu 7 dni od zaprzestania działalności. Wnioski o wykreślenie można wysłać pocztą, online lub też przedstawić osobiście w urzędzie. Po zaakceptowaniu takiego wniosku, CEIDG automatycznie przesyła informację do ZUSu. Każdy właściciel działalności musi także zadbać o rozliczenie podatku dochodowego. Chodzi między innymi o sporządzenie wykazu składników majątku danej firmy lub ewentualnie stworzenie spisu z natury. Jeżeli jest się płatnikiem podatku VAT, konieczne jest także odpowiednie rozliczenie z urzędem skarbowym i wyrejestrowanie przy pomocy formularza VAT-Z. Oprócz tego każdy właściciel musi zadbać o rozwiązanie umów z pracownikami, a także wyrejestrowanie, na przykład, posiadanej kasy fiskalnej. Powinien także zapoznać się z obowiązkiem przechowywania dokumentów zlikwidowanej działalności. Jednakże jak widać, zamknięcie działalności gospodarczej wcale nie wymaga spełnienia bardzo wielu formalności. Tak naprawdę parę wniosków to wszystko, co należy zrobić, aby szybko zlikwidować swoją firmę.