Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Czyszczenie mebli tapicerowanych – najpopularniejsze metody

27 kwietnia 2021 czyszczenie mebli tapicerowanych


Czyszczenie mebli tapicerowanych nie jest wcale łatwe. To zadanie, które wymaga sporo pracy i czasu. Jak umiejętnie wyczyścić tapicerkę? Co trzeba o tym wiedzieć? Jakie są najpopularniejsze metody czyszczenia mebli z tapicerką?

Czyszczenie punktowe

To zawsze powinien być pierwszy punkt działań. Polega on na odszukaniu pojedynczych plam, które mogą być trudne do usunięcia podczas czyszczenia całej powierzchni. Świetnie, jeśli wiemy, co spowodowało daną plamę. Dzięki temu możemy szybciej się jej pozbyć, bo od razu dobierzemy odpowiednią metodę jej czyszczenia. W tym celu często warto sięgać po proste, domowe sposoby usuwania plam. Wiele z nich schodzi przy pomocy sody oczyszczonej, wody utlenionej lub octu. Zawsze warto jednak sprawdzić, jaka domowa mikstura najskuteczniej pomoże w pozbyciu się konkretnej plamy.

Czyszczenie ekstrakcyjne

Ta metoda czyszczenia wymaga użycia specjalnej maszyny – odkurzacza ekstrakcyjnego. Można go wypożyczyć lub skorzystać z usługi specjalisty, który przyjedzie z takim urządzeniem i sam zajmie się czyszczeniem mebla. Pranie ekstrakcyjne polega na dokładnym odkurzeniu tapicerki, a następnie spryskanie jej środkiem, który rozpuszcza brud. Należy go dobrze wetrzeć w tapicerkę, by głęboko wniknął i mógł działać. Po odczekaniu zalecanego czasu należy sięgnąć po odkurzacz piorący. To nowoczesne urządzenie, które wykorzystuje wodę do wypłukiwania rozpuszczonego brudu i resztek środka piorącego. Co ważne – brudna woda jest wciągana bezpośrednio do urządzenia. Dzięki temu tapicerka nie jest przemoknięta. Po praniu dobrze jest jednak pozwolić meblom przeschnąć. Korzystanie z wilgotnej tapicerki może zrujnować efekty czyszczenia, bo brud szybciej i łatwiej przylega do wilgotnych włókien.

Czyszczenie ręczne

To trudniejsza i zdecydowanie bardziej żmudna metoda, ale można sobie pozwolić na jej zastosowanie, zwłaszcza gdy nie mamy czasu na szukanie specjalisty lub akurat nie ma on wolnych terminów. W przypadku czyszczenia ręcznego trzeba jednak pamiętać o kilku aspektach. Należy koniecznie zadbać o dobranie odpowiedniego preparatu, który nadaje się do prania konkretnego rodzaju tapicerki oraz o dobranie odpowiednich narzędzi. Zwykle sprawdza się szczotka o miękkim włosiu, ale są sytuacje, w których będzie ona działała zbyt agresywnie lub odwrotnie – będzie zbyt słaba, by była skuteczna. Niezależnie od doboru sprzętu trzeba też pamiętać o unikaniu przemoczenia materiału oraz o wykonywaniu spokojnych, długich ruchów, które pomogą zapobiec powstawaniu zacieków.

interaktywny totem

Redakcja clean.biz.pl

Clean Biz – zapraszamy na naszego bloga na którym publikujemy wiele ciekawych artykułów z zakresu biznesu, zdrowia, lifestyle, zakupów, domu. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

montaż klimatyzacji w Krakowie
internet dla firm

Jaki internet dla firm?

11 lipca 2021

pękające kąciki ust

Jesteś zainteresowany reklamą?