Pękające kąciki ust to nieprzyjemna dolegliwość wywoływana przez stan zapalny, która może utrudniać normalne funkcjonowanie. Pękające kąciki ust powodują ból, uniemożliwiając bezproblemowe spożywanie pokarmów.
Pierwsze objawy
Najbardziej charakterystycznym i pierwszym z objawów pękających kącików ust jest ich zaczerwienienie w miejscu przerwania ciągłości naskórka oraz błony śluzowej. Kolejny etap powstawania zajadów to pojawienie się niewielkich, wypełnionych płynem bąbli. W ciągu następnych kilku dni dochodzi do przekształcenie się bąbla w bolącą ranę. Jeżeli w porę nie podejmiemy leczenia, na tym etapie rozwoju choroby, w miejscu rany może pojawić się strup.
Przyczyny pękających kącików ust
Do najczęstszej przyczyny pękających kącików ust zalicza się zakażenie grzybami, gronkowcami, bakteriami lub wirusami. Do przyczyn powstawania zajadów zalicza się także niedobór niektórych witamin i minerałów. Szczególną rolę odgrywa tutaj niedostatek witamin z grupy B zwłaszcza witaminy B2 – ryboflawiny. Ryboflawina jest odpowiedzialna za poprawne działanie błon śluzowych naszego organizmu. Niewystarczające ilości witaminy B2 prowadzą do powstawania stanów zapalnych czego konsekwencją mogą być pękające kąciki ust. Ponadto, kąciki ust mogą pękać na skutek niedokrwistości z niedoboru żelaza, otyłości, ciąży czy chorób ogólnoustrojowych. Dodatkowo, przyczyną tej bolesnej dolegliwości może być niewystarczająca higiena jamy ustnej, noszenie aparatu ortodontycznego, poważne wady zgryzu, ale także przewlekły stres.
Jak leczyć pękające kąciki ust?
Przy pękających kącikach ust zależy nam przede wszystkim na szybkości i skuteczności leczenia. Szybkie podjęcie działania jest również mocno rekomendowane przez specjalistów. Lecząc pękające kąciki ust, należy pamiętać zarówno o objawach jak i samej przyczynie problemu. Objawy można łagodzić za pomocą różnego rodzaju maści i kremów, które przyniosą ukojenie i znacznie przyspieszą proces gojenia rany. Poleca się użycie maści na bazie cynku lub witamin, a także stosowanie preparatów o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgrzybicznym. Przy leczeniu pękających kącików ust, równie ważnym jest skupienie się na zlokalizowaniu i wyleczeniu przyczyny ich powstawania. Czasami trzeba będzie przeanalizować dietę, a czasami popracować nad poprawą higieny jamy ustnej – wszystko będzie zależało od czynnika wywołującego chorobę. Dodatkowo, niezależnie od przyczyny, warto nieco bardziej zadbać o ogólną kondycję naszych ust i zaopatrzyć się w produkty do ich pielęgnacji. Jeżeli nasz problem jest bardziej skomplikowany niezbędna może okazać się wizyta u lekarza, który dokładnie określi przyczyny pękających kącików ust.