clean.biz.pl

clean.biz.pl – blog ogólnotematyczny

podjadanie w nocy
Lifestyle

Podjadanie w nocy – jak z nim walczyć?

Podjadanie w nocy to coraz częstsza praktyka, która niestety prowadzi bardzo szybko do nawagi i problemów zdrowotnych. Niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, co bardzo szybko prowadzi do problemów. Z jakiego powodu podjadamy w nocy. Jak się z tym problemem szybko i w miarę skutecznie uporać?

Podjadanie w nocy

Z jakiego powodu pojadamy w nocy?

Zanim przejdzie się do tego, w jaki sposób zwalczyć odruch podjadania w nocy, najpierw trzeba poznać wroga, z którym się walczy. Innymi słowy, zrozumieć, z jakiego powodu w czasie gdy powinniśmy spać, sięgamy do lodówki. Co sprawia, że tak się dzieje?
Głównym powodem, dla którego wiele osób sięga po jedzenie w czasie nocy, jest nieprawidłowe odżywianie się w ciągu dnia. Często związane jest to z odchudzaniem, gdy staramy się jeść jak najmniej, co zwyczajnie organizm musi w końcu odreagować, a dzieje się to właśnie w nocy.


Innego typu bardzo często spotykanym powodem są zaburzenia snu. Gdy cierpi się na bezsenność, czy też kłopoty z zaśnięciem, sięga się po jedzenie zwyczajnie z nudów, albo też czuje się głód z powodu pozostawania w stałej aktywności.
Innym równie często spotykanym powodem podjadania w nocy jest stres. Jedzenie zwyczajnie uspokaja i daje radość, więc w chwili wzmożonego stresu lubimy sobie dać nieco radości właśnie poprzez jedzenie.

Podjadanie w nocy

Podjadanie w nocy – jak z nim walczyć?

Niestety podjadanie w nocy to prosta droga do naprawdę bardzo poważnych problemów ze zdrowiem w bardzo nieodległej przyszłości. Oznacza to, że czym prędzej trzeba się z takim problemem uporać. Jak to zrobić najlepiej?
Zdecydowanie najbardziej podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać podczas rozpoczynania walki z nocnym podjadaniem, jest trzymanie się odpowiedniego rozkładu jedzenia w ciągu dnia. Przede wszystkim pamiętać trzeba, aby nie omijać śniadania, a po nim jeść w ciągu dnia 3 do 4 regularnych posiłków. Pozwoli to na uzyskanie odpowiedniego poziomu sytości na noc, co skutecznie zniweluje potrzebę podjadania. Co bardzo ważne, pamiętać trzeba o unikaniu podjadania mniejszych porcji jedzenia pomiędzy dużymi posiłkami.


Równie ważne co się je, jest to, co się pije. Przede wszystkim od razu należy odstawić różnego rodzaju słodkie napoje gazowane, które zwyczajnie nie są zdrowe. Po drugie zaleca się picie wody, lecz niegazowanej, ponieważ może bąbelki mogą pobudzać żołądek do wzmożonej pracy, co w czasie trwania nocy nie jest zalecane.
A co jeśli wieczorem lub w nocy mimo wszystko poczujemy silną potrzebę zjedzenia czegoś? Sięgnijmy wtedy po przekąskę warzywną, lub niskokaloryczny jogurt.