clean.biz.pl

clean.biz.pl – blog ogólnotematyczny

podatki w firmie
Lifestyle

Podatki w firmie – za co należy płacić?

Decydując się na założenie własnej firmy zawsze należy zapoznać się ze swoimi obowiązkami. Wśród tych najważniejszych na pewno są podatki w firmie. Podatki takie musi płacić każdy przedsiębiorca bez względu na to w jakiej branży się pracuje. Jednakże rodzaj płaconych podatków i ich wysokość może już zależeć od charakteru usług jakie wykonuje dana firma. O wszystkim jednak należy się dowiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem działalności, co pozwala uniknąć wielu problemów.

Jakie podatki w firmie muszą być płacone?

Podstawowym podatkiem w każdej firmie na pewno jest podatek dochodowy. Jest to obowiązek każdego przedsiębiorcy, pod warunkiem że jego firma osiągnęła jakiekolwiek przychody. Zatem obecność tego podatku zależy od tego, czy dana firma rozpoczęła już działalność czy też nie. Drugim głównym podatkiem, który jest płacony przez zdecydowaną większość firm na rynku polskim, jest podatek od towarów i usług. Większość osób zna go jako VAT.
Stawka VATu zależy od rodzaju prowadzonej działalności i może wynosić zarówno 5%, 8% jak i 23%. To z jakiej stawki korzysta dany przedsiębiorca jest zatem kwestią indywidualną firmy. Aby to sprawdzić, konieczne jest zapoznanie się z ustawą, która szczegółowo opisuje sposoby naliczania podatku od towarów i usług. Ustawa ta wspomina także o różnego rodzaju czynnościach, jakie wykonuje każda firma, ale które nie są obarczone podatkiem VAT.

Podatki w firmie początkującego przedsiębiorcy

Założenie firmy zawsze związane jest z załatwieniem wielu formalności. Zazwyczaj wymaga także zainwestowania całkiem dużej kwoty pieniędzy. Dlatego też na początku swojej działalności wiele firm może liczyć na różnego rodzaju ulgi. Jest to sposób na to, aby zachęcić przedsiębiorców do rozpoczynania pracy. Ulgi odciążają napięty budżet z jakim startuje każda przeciętna firma. Między innymi dotyczy to zwolnienia podatkowego z VAT, które można wykorzystać jeżeli obroty roczne nie przekraczają 200000 złotych.
Istnieje też wiele podatków, które muszą być płacone tylko przez wybranych przedsiębiorców. Dotyczy to, na przykład, podatku od nieruchomości. Jak sama nazwa sugeruje, podatek ten należy płacić jeżeli posiada się nieruchomość na własność. Inaczej jednak sprawa wygląda, jeżeli ktoś tylko wynajmuje lokal użytkowy lub inne miejsce, w którym prowadzi swoją codzienną działalność firmową.
Jak zatem widać, podatki w firmie to temat bardzo skomplikowany. Każdy przedsiębiorca na pewno musi się z nim zapoznać, tym samym zapewniając, że działalność jego firmy będzie przebiegać zgodnie z prawem i bez niepotrzebnych problemów.