Strona główna
Porady
Tutaj jesteś

Ile wynosi podatek za mieszkanie w bloku?

4 sierpnia 2022 podatek za mieszkanie w bloku


Kupując mieszkanie w bloku, należy liczyć się z obowiązkiem odprowadzania podatku od nieruchomości. Jednak jak obliczyć jego wysokość? Stawki podatku od nieruchomości mogą zmieniać się z roku na rok, dlatego warto wiedzieć, gdzie szukać aktualnych stawek, a także jak rozliczać podatek, by maksymalnie uprościć sobie to zadanie. Co należy wiedzieć o podatku za mieszkanie w bloku?

Podatek od nieruchomości, mieszkanie w bloku – kto musi go płacić?

Podatek od nieruchomości może być kojarzony przede wszystkim z gruntami lub domami wolnostojącymi, jednak obciążone nim są także mieszkania i lokale użytkowe. Obowiązek jego opłacania spoczywa zarówno na właścicielach danej nieruchomości, jak i na posiadaczach zależnych, użytkownikach wieczystych czy posiadaczach samoistnych.

Niektórzy mają jednak prawo skorzystanie ze zwolnienia z podatku od nieruchomości. Taka możliwość obwarowana jest jednakże szeregiem warunków, które musi spełniać podatnik. O tym, w jakich przypadkach można liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości, traktuje art. 7 Ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

Jak obliczyć podatek od nieruchomości za mieszkanie w bloku?

By wywiązać się z obowiązku podatkowego w tym zakresie, podatnik musi wiedzieć, jak rozliczać podatek od nieruchomości. Mieszkanie w bloku to typ nieruchomości, w przypadku której stosunkowo łatwo obliczyć właściwą wysokość podatku – wystarczy pomnożyć powierzchnię użytkową mieszkania wyrażoną w metrach kwadratowych przez odpowiednią stawkę podatku.

Stawki podatku od nieruchomości ustalane są przez rady gmin. Ich wysokość nie może jednak przekroczyć tej wskazanej w obwieszczeniu Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na dany rok. Zgodnie z decyzją ministerstwa, maksymalna wysokość stawek podatku od nieruchomości w 2022 roku wynosi:

  • w przypadku budynków mieszkalnych lub ich części – 0,89 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej;
  • w przypadku budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 25,74 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej;
  • w przypadku pozostałych budynków, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 8,68 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej.

Podatek za mieszkanie w bloku – jakie dokumenty należy złożyć?

Informacje na temat powierzchni użytkowej wraz z innymi informacjami dotyczącymi nieruchomości oraz danymi podatnika należy umieścić w odpowiednim formularzu. W przypadku osób fizycznych będzie to dokument IN-1, czyli informacja o nieruchomości. Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne (także te nieposiadające osobowości prawnej) mają obowiązek składania deklaracji na podatek od nieruchomości (formularz DN-1). O tym, kiedy i jak należy złożyć te dokumenty, przeczytasz na stronie https://przyjazne-deklaracje.pl/podatek-od-mieszkania-2021-kogo-dotyczy-i-ile-wynosi.

interaktywny totem

Redakcja clean.biz.pl

Clean Biz – zapraszamy na naszego bloga na którym publikujemy wiele ciekawych artykułów z zakresu biznesu, zdrowia, lifestyle, zakupów, domu. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

faktoring
Butelki szklane
Dyson v11 akcesoria - wybierz najlepsze!

Jesteś zainteresowany reklamą?