clean.biz.pl

clean.biz.pl – blog ogólnotematyczny

czy warto założyć firmę
Lifestyle

Czy warto założyć firmę i pracować na swoim?

Wiele osób pracujących na etacie zastanawia się nad tym, czy warto założyć firmę, która pozwoli uwolnić się od – często znienawidzonego – pracodawcy. Większość z nich nie jest do tego przekonana, jednak fakty potrafią zaskoczyć.

Firma czy praca na etacie?

Wiele osób boi się zakładać własny biznes, gdyż opcja ta uważana jest za mniej stabilną niż tradycyjny etat. Do założenia firmy nie zachęca ich nawet fakt potencjalnie o wiele większych zysków. Powinno się jednak wyjść poza swoją strefę komfortu, gdyż – jak pokazują wyraźnie oficjalne dane – praca na swoim jest o wiele bardziej opłacalna niż praca dla kogoś.

Wiele osób obawia się przede wszystkim formalności i kosztów, które związane są z prowadzeniem działalności, jednak dziś może ją założyć każdy w przeciągu kilku minut, a nowi przedsiębiorcy cieszą się licznymi ulgami, w tym, chociażby, słynną Ulgą na Start, po której zakończeniu mogą pozostać oni na preferencyjnych stawkach ZUS przez dwa lata.

Łącznie posiada się więc 2,5 roku czasu na rozkręcenie biznesu, ponosząc naprawdę małe wydatki na opłaty do ZUS, które jeszcze kilka lat temu stanowiły przerażającą perspektywę dla każdego, kto chciał wystartować z własną firmą.

Ile pieniędzy trzeba na założenie firmy?

Wiele osób zastanawiających się nad tym, czy warto założyć firmę, uważa też, że na jej start potrzebna jest duża ilość pieniędzy. Tymczasem wcale nie musi tak być, a koszty mogą być minimalne. Dużą część wydatków generuje przede wszystkim wynajęcie lokalu, co było niedawno jeszcze wielkim problemem wielu ambitnych osób, które nie dysponowały jednak odpowiednimi środkami.

Dziś jednak popularne staje się rejestrowanie formy pod własnym adresem zamieszkania, dzięki czemu oszczędza się na kosztach wynajęcia lokalu. W przypadku braku praw własności do mieszkania można skorzystać z usługi wirtualnego biura, dzięki której za kilkadziesiąt złotych miesięcznie rejestruje się przedsiębiorstwo pod adresem oferowanym przez formy oferujące usługi tego typu.

Wielkim plusem wirtualnego biura jest też pakiet usług dodatkowych w tym odbieranie i sortowanie korespondencji, a także możliwość wynajmu fizycznego biura i sal konferencyjnych na godziny, co jest bardzo przydatne, gdy trzeba spotkać się klientem twarzą w twarz w swojej siedzibie.

Jak się więc okazuje, założenie firmy jest wysoce opłacalne i nie wiąże się ono z dużymi kosztami, a do tego dobre biuro rachunkowe pomoże zoptymalizować podatek dochodowy i wybrać najlepsze rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić cenne pieniądze.