Założyć buty do biegania, włączyć muzykę, włożyć słuchawki do uszu i iść biegać. Tak z pewnością większość z Was wyobraża sobie osoby, które na co dzień uprawiają jogging. Czy na pewno tak jest? Niekoniecznie. Coraz częściej widuje się osoby, które biegają w duecie. Ci, którzy tak robią, z pewnością wiedzą, jakie korzyści przynosi taka forma uprawiania tego sportu. Artykuł ten jest poświęcony tym, którzy nadal biegają samotnie. Zatem, jakie korzyści niesie za sobą jogging we dwoje?
Wzajemna motywacja
Podczas samotnego biegania można sobie pozwolić na skrócenie drogi, zmianę tempa, a nawet na zaniechanie treningu. Biegając we dwoje będziecie motywować siebie nawzajem. Nie tylko odechce Wam się rezygnować z biegania w danym dniu z lenistwa (w końcu będzie to marnowanie czasu drugiej osoby). Świadomość, że ktoś obserwuje Wasze starania i wysiłek będzie dodatkowym motywatorem. Kompletnie nie ma tutaj znaczenia, czy będzie to profesjonalista, czy amator. Istotny jest fakt, iż ta osoba jest obok i „patrzy”.
Ktoś zawsze oceni Wasze postępy
Zastanawiacie się czasami, czy Wasze bieganie ma w ogóle sens? Czy podczas codziennych treningów widoczne są jakieś postępy? Jeśli jesteście samotnikami, zabierzcie ze sobą kogoś, choć raz w miesiącu, na trening. Taka osoba szybko zauważy, czy od ostatniego, wspólnego biegu jest jakiś progres. Dodatkowo, obiektywnie oceni Wasze zdolności. Można nawet powiedzieć, że będzie to wtedy ktoś, w rodzaju amatorskiego trenera personalnego. Dzięki temu będziecie wiedzieć, czy intensywność Waszych treningów jest odpowiednia.
Bezpieczeństwo
Słyszeliście z pewnością o atakach na biegaczy. Niestety takie przypadki miały miejsce. Pewnie też spotkaliście się z informacją o tym, że ktoś poszedł pobiegać i wrócił po długim czasie, bo zgubił się w lesie. Dużym plusem wspólnego joggingu jest bezpieczeństwo. Potencjalny napastnik z pewnością zrezygnuje z ataku na więcej niż jedną osobę. Prawdopodobieństwo zgubienia się na trasie również się zmniejszy. Zawsze jedno z Was będzie kojarzyło kolejne etapy drogi.
Bieganie z drugą połówką też przynosi korzyści
Mówi się, że nic tak nie umacnia związku, jak wspólna pasja. Przy wyborze osoby do wspólnego biegania, zacznijcie od swojej drugiej połówki. Nie tylko wszystkie powyższe korzyści będą wchodziły w grę. Spędzenie czasu razem podczas joggingu to okazja do rozmowy. Jeśli jest to pasja obojga z Was, możecie gadać nawet o tym. Wspólne zainteresowania to naprawdę świetny cement dla związku.
Możecie się od siebie wiele nauczyć
Jeśli już wspomnieliśmy o wspólnej pasji- nie tylko dla umocnienia relacji ma ona znaczenie. Bieganie z osobą, która tak, jak Wy uwielbia ten sport może okazać się kopalnią wiedzy. Jest to z pewnością kolejna korzyść, jaką można czerpać z uprawiania tego sportu we dwoje. Nie tylko dowiecie się, co możecie potencjalnie robić źle i jak ulepszyć swój trening. Pomocne to będzie także podczas ewentualnej kontuzji. Oczywiście nie każemy Wam wybierać za partnera do biegania osoby, która ukończyła medycynę. Może ona jednak doradzić, jak sobie radzić w takich sytuacjach.
Wspólne bieganie niesie za sobą wiele korzyści. Te wymienione powyżej to najważniejsze z nich. Zastanówcie się zatem, czy nie lepiej zrezygnować z playlisty, którą znacie na pamięć na rzecz joggingu we dwoje. Wspólne zakupy akcesoriów do biegania – buty do biegania lub strój sportowy – to może być kolejną aktywnością spędzoną w miłym towarzystwie.