W branży spożywczej istnieją bardzo duże wymagania dotyczące warunków przechowywania i transportowania żywności. Szczególnie wysoko zostały one postawione w branży mięsnej. Jest to związane przede wszystkim z tym, że mięso i produkty mięsne, które nie byłyby przechowywane w odpowiednich warunkach, mogłyby bardzo łatwo ulec zepsuciu i stanowić duże zagrożenie dla zdrowia spożywających je później osób. W artykule opisujemy najważniejsze wymagania stawiane przed stosowanymi do przechowywania wyrobów mięsnych opakowaniami oraz przedstawiamy ich najczęściej stosowane rodzaje.
Jakie wymagania są stawiane przed opakowaniami w branży mięsnej?
Mięso i wyroby z mięsa muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki przechowywania przede wszystkim dlatego, że niewłaściwie przechowywane mogłyby się bardzo szybko zepsuć. Dotyczy to nie tylko świeżego mięsa, ale także takiego, które zostało wcześniej poddane odpowiedniej obróbce, czyli zostało np. uwędzone lub przegotowane.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów z firmy Supravis w Bydgoszczy, która jest jednym z najważniejszych producentów opakowań z tworzyw sztucznych w Polsce:
W trakcie przechowywania i transportowania mięsa konieczne jest nie tylko zapewnienie takim produktom odpowiedniej temperatury, ale także ich ochrona przed utlenianiem. Narażone na działanie tlenu mięso bardzo szybko może bowiem ulec pogorszeniu jakości lub nawet całkowitemu zniszczeniu. To sprawi, że stanie się ono po prostu niebezpieczne dla zdrowia.
Rodzaje opakowań, które stosuje się do pakowania świeżego mięsa
Nieodpowiednie warunki przechowywania są szczególnie niebezpieczne w przypadku świeżego mięsa. Oddziaływające na nie różnego typu czynniki zewnętrzne mogą bowiem bardzo łatwo negatywnie wpłynąć na pogorszenie jego właściwości fizycznych, chemicznych i mikrobiologicznych, co sprawi, że nie będzie się już ono nadawało do spożycia. Dlatego też w przypadku świeżego mięsa najlepszym rozwiązaniem jest wybranie specjalnych osłonek barierowych do żywności. Dzięki szczelnemu zamknięciu umieszczone w nich mięso nie będzie narażone na kontakt z tlenem, co sprawi, że przechowywanie go w odpowiednio niskiej temperaturze będzie mogło znacznie wydłużyć jego okres przydatności do spożycia.
Rodzaje opakowań do wędlin i mięsa przetworzonego
Folie barierowe dobrze się także sprawdzą w przypadku mięsa, które już zostało przetworzone termicznie, czyli m.in. kiełbasy i wędlin. W tym przypadku jednak dużo częściej stosowane są inne rodzaje opakowań.
Kiełbasy i parówki np. najczęściej są umieszczane w osłonkach – naturalnych lub poliamidowych. W zależności od rodzaju pakowanego w nie mięsa można wybrać osłonki jedno- lub wielowarstwowe. Najmocniejsze osłonki, które są przeznaczone do pakowania przede wszystkim produktów mięsnych, w których znajduje się też woda, mają 5 lub 7 warstw.
Z kolei wędliny najczęściej są pakowane w torebki i worki do pakowania próżniowego lub w torebki stojące. Z kolei wędliny krojone umieszczane są na zgrzewanych tackach, przykrytych z góry elastyczną górną folią.