Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak wybrać papier do drukarki?

7 maja 2021 papier do drukarki


Wielu osobom wydaje się, że kupując drukarkę, nie poniosą więcej żadnych dodatkowych kosztów z nią związanych. Jest to oczywiście błąd, ponieważ bardzo szybko wyczerpie się w niej toner lub tusz, a co najważniejsze skończy się paper, na którym się drukuje. O ile wybranie tonera jest proste to już jednak papier do drukarki często stanowi dla użytkowników sporą niewiadomą. Na co zatem trzeba zwracać uwagę, aby kupić możliwie jak najlepszy?

Rodzaje papieru

Podstawową sprawą związaną z kupowaniem i wybieraniem papieru do drukarki jest zdecydowanie się na jego konkretny rodzaj. Jak bowiem się okazuje, na rynku istnieje jego kilka wersji.
Zdecydowanie najpopularniejszą wersją papieru jest oczywiście papier zwykły, wykorzystywany do użytku codziennego. Jeśli nie pracuje się ze zdjęciami, czy też profesjonalnymi drukarkami wartymi kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych, taki właśnie zwykły papier powinien stać się celem zakupu.
Inne dostępne na rynku rodzaje papierów to oczywiście papier fotograficzny, który wykorzystywany jest do drukowania wysokiej jakości zdjęć, a także tzw. papier specjalistyczny, który wykorzystywany jest np. do drukowania na nim wizytówek.

Parametry papieru

Samo określenie rodzaju kupowanego papieru nie wyczerpuje jednak tematu jego odpowiedniego dobrania. Oprócz tego warto również mieć na uwadze kilka podstawowych parametrów określających dany papier.
Najważniejszą sprawą jest oczywiście to, aby papier miał odpowiedni dla nas format. Najbardziej klasyczną wersją jest papier w formacie A4, lecz potrzeby drukujących bywają różne.
Kolejną kluczową dla jakości wydruków rzeczą jest to, jaka będzie gramatura kupowanego papieru. Gramatura określa to, jaka jest waga papieru, a konkretnie mówiąc, jego jednego arkusza. Parametr ten wyrażany jest w gramach na metr kwadratowy. Dlaczego jest to ważna cecha paperu? Określa ona przede wszystkim jego ciężar, lecz również sztywność. Im papier posiada większą gramaturę, tym będzie sztywniejszy i mocniejszy, co oczywiście nie zawsze będzie zaletą. Klasyczna wersja papieru biurowego posiada gramaturę na poziomie około 80 g/m2.
Na koniec podczas wybierania papieru warto jeszcze mieć na uwadze to, jaka będzie jego klasa. Przekłada się to w głównej mierze po prostu na jego jasność. Papier o klasie A będzie cechował się wysoką jasnością, czyli wyraźniejszą bielą. Im klasa będzie mniejsza, tym również maleć będzie jasność papieru. Oprócz tego dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi także na gładkość papieru, co będzie wpływało na jakość kolorów i ilość detali na wydruku.

interaktywny totem

Redakcja clean.biz.pl

Clean Biz – zapraszamy na naszego bloga na którym publikujemy wiele ciekawych artykułów z zakresu biznesu, zdrowia, lifestyle, zakupów, domu. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

montaż klimatyzacji w Krakowie
internet dla firm

Jaki internet dla firm?

11 lipca 2021

pękające kąciki ust

Jesteś zainteresowany reklamą?