clean.biz.pl

clean.biz.pl – blog ogólnotematyczny

jak pozbyć się rybika cukrowego
Lifestyle

Jak pozbyć się rybika cukrowego z łazienki?

Rybik cukrowy to mały owad, który zadomawia się w wilgotnych miejscach. Najczęściej możemy natknąć się więc na niego w łazience. Mimo że w żaden sposób nie jest on szkodliwy dla człowieka, w niektórych ludziach wzbudza odrazę. Istnieją sprawdzone sposoby na jego wyeliminowanie. Jak pozbyć się rybika cukrowego z łazienki?

Jak wygląda rybik cukrowy?

Rybik cukrowy nie należy do dużych stworzeń i nie przekracza 25 mm. Jest w kształcie łezki, a jego charakterystyczne cechy to: długie czułka, srebrzyste łuski pokrywające korpus (stąd właśnie wzięła się jego nazwa) oraz trzy szczecinki zlokalizowane na końcu odwłoka. Porusza się zwinnie i szybko, wychodzi z ukrycia przy zgaszonym świetle i zazwyczaj nocną porą.

Pierwsza metoda: ograniczenie wilgotności

Pojawienie się rybików cukrowych w łazience pod żadnym względem nie ma związku z higieną. Pierwszym krokiem do tego, aby wyeliminować łazienkowe robaczki, jest więc ograniczenie w pomieszczeniu poziomu wilgotności. Jak najczęściej róbmy pranie i nie trzymajmy zbyt długo mokrych i przepoconych ubrań w koszu na brudy. Jeśli mamy taką możliwość, ograniczmy do minimum suszenie prania w łazience i koniecznie zainstalujmy w niej wentylator.

Druga metoda: drobinki cukru lub miód

Gdy kwestie techniczne i organizacyjne to za mało, możemy powziąć kolejne kroki. Rybiki cukrowe zaliczane są do szkodników. Nieprzypadkowo został im nadany przydomek „cukrowy”. Żywią się polisacharydami oraz skrobią. I to właśnie ich ulubiony rarytas jest skutecznym sposobem na pozbycie się ich z łazienki.

W tym celu potrzebne nam będą: słoik, cukier i chropowata taśma. Naczynie oklejamy taśmą, a jego środek napełniamy jedną łyżeczką słodkich, białych drobinek. Rybiki zwabione ich zapachem, wspinają się po ścianach słoika, a następnie wpada do środka. Śliskie, szklane wnętrze nie pozwoli im wydostać się na zewnątrz.

Alternatywą wabika jest kawałek tektury posmarowanej miodem. Jego kleista konsystencja unieruchomi szkodniki.

Trzecia metoda: sok z cytryny plus olejek eteryczny

Rybiki cukrowe nie przepadają za niektórymi zapachami. Niezbyt zachęcająco działa na nie woń:
– cytryny;
– lawendy;
– cynamonu;
– goździków.

Przygotowanie mieszanki na bazie soku z cytryny, olejku lawendowego i korzennych przypraw powinno odstraszyć uporczywe robaczki! Domowym preparatem przetrzyjmy trudno dostępne, zacienione miejsca, kafelki oraz płytki podłogowe. Aplikację roztworu ułatwi wlanie go do plastikowej butelki ze spryskiwaczem.