Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak pozbyć się rybika cukrowego z łazienki?

29 kwietnia 2021 jak pozbyć się rybika cukrowego


Rybik cukrowy to mały owad, który zadomawia się w wilgotnych miejscach. Najczęściej możemy natknąć się więc na niego w łazience. Mimo że w żaden sposób nie jest on szkodliwy dla człowieka, w niektórych ludziach wzbudza odrazę. Istnieją sprawdzone sposoby na jego wyeliminowanie. Jak pozbyć się rybika cukrowego z łazienki?

Jak wygląda rybik cukrowy?

Rybik cukrowy nie należy do dużych stworzeń i nie przekracza 25 mm. Jest w kształcie łezki, a jego charakterystyczne cechy to: długie czułka, srebrzyste łuski pokrywające korpus (stąd właśnie wzięła się jego nazwa) oraz trzy szczecinki zlokalizowane na końcu odwłoka. Porusza się zwinnie i szybko, wychodzi z ukrycia przy zgaszonym świetle i zazwyczaj nocną porą.

Pierwsza metoda: ograniczenie wilgotności

Pojawienie się rybików cukrowych w łazience pod żadnym względem nie ma związku z higieną. Pierwszym krokiem do tego, aby wyeliminować łazienkowe robaczki, jest więc ograniczenie w pomieszczeniu poziomu wilgotności. Jak najczęściej róbmy pranie i nie trzymajmy zbyt długo mokrych i przepoconych ubrań w koszu na brudy. Jeśli mamy taką możliwość, ograniczmy do minimum suszenie prania w łazience i koniecznie zainstalujmy w niej wentylator.

Druga metoda: drobinki cukru lub miód

Gdy kwestie techniczne i organizacyjne to za mało, możemy powziąć kolejne kroki. Rybiki cukrowe zaliczane są do szkodników. Nieprzypadkowo został im nadany przydomek „cukrowy”. Żywią się polisacharydami oraz skrobią. I to właśnie ich ulubiony rarytas jest skutecznym sposobem na pozbycie się ich z łazienki.

W tym celu potrzebne nam będą: słoik, cukier i chropowata taśma. Naczynie oklejamy taśmą, a jego środek napełniamy jedną łyżeczką słodkich, białych drobinek. Rybiki zwabione ich zapachem, wspinają się po ścianach słoika, a następnie wpada do środka. Śliskie, szklane wnętrze nie pozwoli im wydostać się na zewnątrz.

Alternatywą wabika jest kawałek tektury posmarowanej miodem. Jego kleista konsystencja unieruchomi szkodniki.

Trzecia metoda: sok z cytryny plus olejek eteryczny

Rybiki cukrowe nie przepadają za niektórymi zapachami. Niezbyt zachęcająco działa na nie woń:
– cytryny;
– lawendy;
– cynamonu;
– goździków.

Przygotowanie mieszanki na bazie soku z cytryny, olejku lawendowego i korzennych przypraw powinno odstraszyć uporczywe robaczki! Domowym preparatem przetrzyjmy trudno dostępne, zacienione miejsca, kafelki oraz płytki podłogowe. Aplikację roztworu ułatwi wlanie go do plastikowej butelki ze spryskiwaczem.

interaktywny totem

Redakcja clean.biz.pl

Clean Biz – zapraszamy na naszego bloga na którym publikujemy wiele ciekawych artykułów z zakresu biznesu, zdrowia, lifestyle, zakupów, domu. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

montaż klimatyzacji w Krakowie
internet dla firm

Jaki internet dla firm?

11 lipca 2021

pękające kąciki ust

Jesteś zainteresowany reklamą?