Podróże zagraniczne stanowią jeden z najbardziej ekscytujących elementów w życiu człowieka – rozwijają, ubogacają w nowe doświadczenia, a także dają możliwość nabycia praktycznej wiedzy o świecie. Wybierając się w wojaż, warto jednak sporządzić odpowiedni plan podróży, który zawierał będzie najważniejsze punkty aktywnego wypoczynku. Zatem, co należy przede wszystkim wziąć pod uwagę? Po pierwsze, nigdy nie jedź w ciemno! Zastanów się nad celem podróży i znajdź, jakie znajdują się tam atrakcje turystyczne. Jeżeli jedziesz do Aten, obowiązkowym punktem w Twoim „rozkładzie jazdy” będzie z pewnością Świątynia na Wzgórzu, czy ruiny Świątyni Ateńskiej. Odbywając podróż do Rzymu, nie możesz zapomnieć kupić bilety do Koloseum, zwiedzić Forum Romanum, czy zobaczyć Wykopaliskach w Sercu Wiecznego Miasta. Nie wspominając oczywiście o Państwie Watykan!

Brak solidnego rozeznania się w tym, co warto zobaczyć, stanowi niejednokrotnie poważny błąd podróżujących, bowiem na miejscu często okazuje się, że już nie ma czasu na podejmowanie decyzji co do celu wycieczki. Należy pamiętać, że ze względu na koszt, bardzo często wycieczki (w szczególności zagraniczne) są dość mocno ograniczone w czasie, co przedkłada się często na brak możliwości zobaczenia wszystkich interesujących miejsc.

Nie można jeździć za granicę bez obejrzenia atrakcji turystycznych! To powinna być naczelna zasada podróżnika. Oscylować powinna wokół kilku punktów: po pierwsze, wybierz cel podróży, po drugie, zrób odpowiednie rozeznanie finansowe (sprawdź, ile możesz wydać, także na atrakcje) no i po trzecie, podejmij decyzję, co warto zobaczyć. Te trzy decyzje bardzo często decydują o jakości naszego wyjazdu, poziomie zadowolenia. Podróże zagraniczne, w których nie podziwiamy różnorodności innych regionów, są zmarnowane.

W dobie modnych czasów tzw. „all inclusive” warto nawet i podczas takich podróży – choć nastawionych na całkowity relaks scentralizowany w hotelu – podjąć ten wysiłek i nie przesiedzieć dwóch tygodni, opływając w lokalne przysmaki i zabawę w wodzie. Z drugiej strony- nie pozostaje bez znaczenia także i konieczność poznania zagranicznych potraw, zabaw, czy także plaż.

Podsumowując, podróże zagraniczne kształcą. Dzięki nim zdobywa się wiedzę, jednakże to tylko i wyłącznie od podróżnika zależy, jak bardzo tę szansę (i pieniądze!) wykorzysta. W razie wątpliwości, warto także poradzić się osoby, która dane miejsce zdążyła odwiedzić wcześniej i zyskać od niej wiele cennych rad. I na koniec ostatnia rada – nie podróżujmy samemu. W grupie zawsze raźniej!