Większość osób kojarzy w dzisiejszych czasach Holandię jedynie przez pryzmat kultury masowej. Każda z przypadkowych, zaczepionych na ulicy osób w odpowiedzi na pytanie „Z czym kojarzy Ci się Holandia?” odpowie zaraz: z wiatrakami, z dzielnicą czerwonych latarni, z legalną marihuaną lub związkami homoseksualnymi. Czy jednak właśnie te pojęcia powinny rzutować na obraz tego pięknego kraju jako całości? Zdecydowanie nie!

 

Holandia kryje w sobie masę dodatkowych, ukrytych atrakcji, o których dowiedzą się jedynie nieliczni. Sporadycznie zdarza się, by ktoś spodziewał się odkryć w niej ukryte perełki. Jedynie najbardziej wyrafinowani turyści, znający doskonale różnego rodzaju zabytki oraz miejsca warte zwiedzenia na mapie całej Europy mogą tutaj wspomnieć o tym, co wartego jest dostrzeżenia w tym pięknym kraju.

 

A jest w czym wybierać!

Pierwszy, najprostszy zabieg, jaki może nas przekonać o mnogości oraz niezwykłości potencjalnych miejsc do zwiedzenia, to prześledzenie listy UNESCO. A znajdzie się na niej między innymi: Linia obrony Amsterdamu, Dom Rietvelda Schrödera, Schokland i środowisko, Kompleks wiatraków Kinderdijk-Elshout, Ir. D. F. Woudagemaal, Polder w Beemster, Willemstad na Curacao, Waddenzee, Amsterdamskie kanały, czy choćby Fabryka Van Nelle.

 

Holandia zabytki posiada niezwykłe, ale nie każdy jest w stanie to dostrzec. Podobnie, jak ma to często miejsce, tak i tym razem dobrze sprawdza się stare porzekadło: „najciemniej pod latarnią”. Jeśli jeszcze ktokolwiek mógłby uważać, że jedynie wspomniane miejsca wymienione na liście UNESCO kwalifikują się jako fajne miejsca w Holandii na trasie podróży po Europie. Nawet bez konieczności dodawania słowa „turystyczne”. Wierzcie, bądź nie, ale mnogość oraz atrakcyjność zaprezentowanych Wam wyników wyszukiwań z pewnością Was zaskoczy i przekona, że ten kraj położony w depresji powinien jednak zdecydowanie znaleźć się w Waszym planie potencjalnych wycieczek na przyszłe lata.