Zawód fotografa nie jest taki prosty jakim mógłby się z pozoru wydawać. Obecni klienci są bardzo wymagający, są świadomi obowiązujących trendów w fotografii, pragną najwyższej jakości zdjęć.
Na szczęście minęła era tak zwanych niedzielnych fotografów, dla których wykonywanie na przykład zdjęć weselnych było jedynie formą dorobienia do swojej pensji.

Obecnie zawód fotografa jest bardzo szanowaną profesją, właśnie dzięki profesjonalizmowi jaki oni prezentują. Uczestniczą w rozmaitych kursach, cały czas podnosząc swoje kwalifikacje. Jak w każdej branży, trendy się zmieniają i trzeba być z nimi na bieżąco aby na odpowiednim poziomie wykonywać swoją pracę.

Wśród najczęściej zamawianych usług u fotografa jest sesja weselna i ślubna. Te zdjęcia są jednymi z najważniejszych, jakie się wykonuje w przeciągu swojego życia, dlatego zamawiający chcą aby były na najwyższym poziomie. Najwięcej umiejętności i stylu wymaga tak zwana sesja plenerowa państwa młodych. Efekty pracy takiej sesji to prawdziwe dzieła sztuki. Mając do czynienia z profesjonalnym fotografem nie będą to z całą pewnością studyjne zdjęcia rodem z poprzedniej epoki.
Dużym ułatwieniem dla zamawiających sesję, jest jeśli fotograf prowadzi również usługi wywoływania zdjęć. Wiele osób chce dostać efekty pracy już wywołane, woli odbitki fotograficzne, a nie jak to często bywa na nośniku typu płyta. Wykonywanie takiej usługi wymaga od fotografa posiadania dodatkowego sprzętu. Jest to przede wszystkim wysokiej klasy drukarka fotograficzna oraz specjalny papier do drukarki.

Fotografia to nie tylko zawód. To pasja i styl życia. Wymaga od osoby, która się zajmuje tą profesją, dużego talentu,zaangażowania oraz wiedzy. Potrzebna jest umiejętność dostrzeżenia drobnych szczegółów, które mogą wpłynąć na efekt końcowy pracy. Jeśli zabraknie tych cech u osoby wykonującej zdjęcia to niestety nawet najlepszy sprzęt nie jest w stanie tych braków ukryć.